22 бер. 2017 р.



«Лицар без страху і докору: Олег Ольжич»
   (методичний лист до 110-ї річниці від дня народження)


                     Серед письменників та інших діячів культури українського зарубіжжя особливе місце посідає постать Олега Ольжича – сина видатного українського поета-лірика Олександра Олеся (Кандиби). Ольжич – один із псевдонімів Олега Кандиби, а інші М. Заполочний,  Д.  Кардаш, К. Костянтин, О. Лелека. Народився 8 липня 1907 року у старовинному місті Житомирі над тихоплинним Тетеревом.
              Після закінчення інституту батько Ольжича, Олександр Олесь працював ветеринаром на Київській бойні і в кінці 1909 року перевіз сім'ю до Києва, а пізніше родина оселилась у мальовничій Пущі-Водиці, де в 1909 – 1923 роках Олег здобував середню освіту в трудовій школі.
              Роки, на які припадає дитинство О. Ольжича, були для України надзвичайно складними. Хлопчик був свідком багатьох драматичний подій, пізнав холод і голод 1921 року, на власні очі побачив розгул терору і післявоєнну розруху. У 1918 році мало не загинув батько, а в 1919 куля обірвала життя маминому брату. Олександр Олесь шукав виходу із складної ситуації, і коли йому запропонували посаду культурного аташе в Будапешті, він з радістю погодився. В 1923 році О. Олесь через Організацію Міжнародного Червоного Хреста добивається виїзду сім'ї за кордон. В січні Олег з матір'ю прибули в Берлін, а потім вже разом з батьком виїхали до  Чехо-Словеччини. З цього часу розпочинається еміграційний період життя і невтомної праці майбутнього вченого, поета і політичного діяча.
              В 1924 році Ольжич став студентом філософського факультету Карлового університету в Празі, водночас навчався в Українському вільному університеті, вивчав археологію та історію мистецтва. Ще в студентські роки він проводив археологічні розкопки у Галицькому Поділлі, вивчає експонати в західноєвропейських музеях. Здібному студенту по закінченню університету присвоюють ступінь доктора археології. Двацатитрьохрічного доктора наук чекала блискуча кар'єра вченого, він брав участь у багатьох археологічних розкопках, зокрема на Балканах; обійняв посаду асистента на кафедрі археології Українського вільного університету, працював одночасно завідувачем в археологічному відділі Чеського національного музею в Празі, брав участь у міжнародних археологічних симпозіумах і конференціях, читав лекції у Гарвардському університеті США (у 1938 році заснував там Український науковий інститут).
              Діапазон наукової діяльності О. Ольжича охоплював, крім археології, історію, історію мистецтва, етнографію, літературу.
              Перші проби пера –  прозові та поетичні твори, пародії, епіграми, жарти блукали по альбомах, листах, звучали на вечірках, але коли поезії почали з'являтися на сторінках «Літературно-наукового вісника», «Студентського шляху» та інших журналів, громада відчула, що за цим карбованим, неначе витесаним із житомирського граніту, простим і чітким за думкою поетичним рядком стоїть горда націленість сина славетного лірика на категоричне власне, абсолютно не схоже на батьківське поетичне самовираження та ідейно-естетичне самоутвердження. Літературна творчість О. Ольжича поставила Україну в контекст світової духовності. В його поетичних творах відбито трагізм нашої історії. Поетичний світ О. Ольжича – це планетарність, порив вперед, героїчний дух, сильний характер. У його поезії відбито погляди на минулу і сучасну історію України, виражено життєву позицію автора. Епізодичні штрихи інтимної лірики,  а пейзажної особливо, –  це той фон, який допомагає усвідомити громадську і державницьку позицію автора, розуміння ним явищ дійсності.
              Творчий набуток О. Ольжича в царині поезії є невід'ємною частиною нашої національної культури, багато сторінок якої  ще не прочитано. За його життя вийшли збірки «Рінь» (Львів, 1935) і «Вежі» (Прага, 1940), а посмертно «Підзамчя» (1946),  «Цитаделя духа» (1991). У 1994 році вперше на Україні було видано твори, які ввійшли до збірки під назвою «Незнаному воякові». До 100-річчя від дня народження О. Ольжича видрукувано його «Вибрані твори», окремою книжкою вийшла праця «Дух руїни», збірка «Поезія. Проза.».
О. Ольжич був не тільки вченим, поетом, але й полум'яним публіцистом. Його праці про освіту і виховання, літературознавство, культуру сповнені вболіванням за долю нашої духовності і самосвідомості.
Перед ним відкривалися двері науки, його вірші свідчили про поетичний дар, неповторність творчої палітри. Та йому судилась інша доля. О. Ольжич обирає тернистий шлях державотворення і повністю відає себе боротьбі за незалежність України. В 1929 році він вступає до створеної Організації Українських націоналістів (мельниківців) і залишався вірним її ідеям до своєї трагічної загибелі. Він стає одним з найактивнішим членів ОУН, керівником культурного сектора, а згодом – заступником голови Проводу ОУН. У 1938-1939 роках брав активну участь у діяльності короткочасного державного утворення – Карпатської України – в її збройній боротьбі проти угорських окупантів, потрапив на кілька днів до Тячівської в'язниці.
В 1941-1942 роках О. Ольжич жив у Києві, налагоджував підпільну мережу ОУН в Україні, яка намагалась розбудувати українське життя формуванням національних органів влади.  Зокрема, у серпні 1941 року він прибув до міста свого дитинства – Житомир. Одним з перших організаційних заходів, здійснених групою Ольжича в Житомирі, був випуск газети «Українське слово». З початком гітлерівських репресій проти українських націоналістів переїхав до Львова. 2 серпня 1943 року одружився з дочкою улюбленого професора літератури Л. Білецького –Катериною.
25 травня 1944  року гітлерівці напали на його слід і заарештували у Львові на приватній квартирі. Львівське гестапо, допити, тортури, перевезення до Берліна, а звідти – в концтабір Заксенгаузен. Там, у залізобетонному  бараці-бункері, де сидів майже весь провід ОУН, після багатоденних допитів і катувань мужній Олег Ольжич 10 червня 1944 року помер. Ненадовго пережив сина батько: 22 липня 1944 року в Празі помер Олександр Олесь. 31 липня 1944 року народився син Ольжича – Олег.
…Він був і творцем, і героєм великої доби в історії України, коли дві мілітарні потуги світу – сталінська і гітлерівська імперії – зіткнулися в смертельному двобої за можливість владарювати в Європі.
З цієї боротьби Україна «черпала свою духову міць і своє провідництво», щоб силою своєї духової напруги і творчого розкрилення бути в авангарді нової людської цивілізації.
Життєвий шлях Олега Ольжича – це подвиг, вартий уваги нових поколінь, а смерть – це смерть переможця на полі бою за незалежну  Українську державу.
Згадуючи і пошановуючи Ольжича як національно-політичного діяча, ми особливу увагу звертаємо на його глибоке розуміння культурницької національної політики в духовному ставленні нації.
В умовах відновленої державності ми повинні творити, плекати і культ героїчної особи, формувати оптимістичні суспільні настрої, дбати про зростання нового покоління, яке народжуватиме у своїй одержимій ідеєю державотворення спільноті високий злет лицарства, шляхетності. Нам необхідно остаточно покінчити з фатальним для долі України розбратом і взаємним поборюванням. На  часі скупчити зусилля задля кардинальної переорієнтації суспільної свідомості народу нашого, передусім із загалу тих, хто духовно і морально ослаблений, зденаціоналізований і зневірений, хто обтяжений комплексом меншовартості.
Вшановуючи світлу пам'ять національного героя Олега Ольжича, окрилимо наш дух високою відповідальністю за Державу. Ми сьогодні творимо колосально важкий і відповідальний процес ідейно-світоглядного переформування українського суспільства, і саме для цього приходить до нас Олег Ольжич як ідейний будівничий Української держави, як лицар слова і філософ чину, як той національний герой, який свідомо спалив своє життя задля того, щоб розпалити пригаслий вогонь у душах і свідомості мільйонів українців.
Використана література:
1. Жулинський, М. Слово а доля .[Текст]: навч. посіб./М. Жулинський. – Київ: Видавництво А.С.К., 2006. – С. 553-564.
2. . Жулинський, М. Українська література: творці і твори: учням, абітурієнтам, учителям.[Текст]/М. Жулицький. – Київ: Либідь – С. 670-683.
3. Історія української літератури ХХ століття [Текст]: У 2 кн. кн.2: Друга половина ХХ ст. Підручник /За ред. В. Г. Дончика. – Київ: Либідь, 1998. –  С. 65-67.
4. Письменики Житомирщини [Текст]. Кн.1/автори – упоряд.  М. Пасічник, П. Білоус, А. Монастирецький. – Житомир: ПП «Рута», 2010 – С. 383-387.
5.  Шинкарук, В. Літературна Житомирщина [Текст]: бібліографічний довідник / В. Шинкарук. – Житомир: Редакційно-видавниче державне підприємство «Льонок», 1993 – С. 26-27.
6.  Олег Ольжич [Електронний ресурс]. – Електронний текст. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Олег_Ольжич. - Загол. з екрану. – Мова: укр. – Перевірено: 22.03.2017.




Матеріал підготувала:                                           Шуйська Лілія
                                                                                 методист районної бібліотеки


Немає коментарів:

Дописати коментар