7 груд. 2016 р.

Презентація книги пам'яті "Переможці"


Подвиг героїв має жити в пам’яті поколінь

Наприкінці грудня ми відзначатимемо 73-ю річницю визволення Андрушівського району від нацистських загарбників.  Вдячна людська пам’ять знову повертає нас в ті грізні вогненні роки Другої світової війни, коли воїни різних національностей в жорстоких боях пліч-о-пліч відвойовували у ненависного ворога кожен крок рідної землі. Одні з них зранені, обпалені війною з визвольною місією дійшли аж до країн Західної Європи, зустрівши там таку довгождану Перемогу, мільйони  зробили крок у вічність, піднявшись на п’єдестали обелісків на перехрестях доріг і сільських майданах, ставши вічними вартовими миру, а скільки безіменних героїв навічно залишилися на бойових висотах і рубежах, проросли ромашками і червоними маками, стали пам’яттю…
Минуло десятки років відколи змовкли останні постріли гармат, настала тиша і на нашу землю прийшов довгожданий мир - вистражданий, оплачений ціною мільйонів людських життів.
Навіть через десятиліття ми не маємо морального права забути  солдатський подвиг, звершений в роки Другої світової війни. В памяті поколінь він буде жити вічно.
Саме з цією метою 2 грудня в читальному залі районної бібліотеки зібралися представники різних поколінь – правнуки і внуки визволителів, школярі, люди середнього віку, ветерани війни на презентацію книги «Переможці». Запросили на захід і тих, хто по крупинці збирали матеріали для Всеукраїнської Книги Пам’яті, аби відновити героїчну і гірку правду історії Другої світової війни, увіковічити імена загиблих героїв, вкотре вшанувати переможців, яким пощастило повернутися живими.



З привітальним словом з нагоди презентації книги «Переможці» до присутніх звернулася завідуюча відділом культури райдержадміністрації Г. І. Білецька. Вона наголосила на тому, що ми маємо знати нашу історію, пам’ятати імена тих, хто ціною життя, здоров’я завоював мир на нашій землі, дякувала людям, які, не рахуючись з часом, вели пошук наших земляків-учасників бойових дій, партизанського руху, аби їх імена – і мертвих, і живих пам’ятали нащадки.
Серця кожного торкалися хвилюючі і проникливі слова ведучої Феліни Вишневської про наших земляків, які свої найкращі юні роки лишили на тяжких шляхах війни, аби на землі був мир і спокій.
А в цей час на екрані  - кадри зі святкування Дня Перемоги. На них – з букетами живих квітів колишні фронтовики. Їх залишилося так мало, бо час не милує нікого…  
Свої думки з приводу книги «Переможці» висловили і ветерани війни М. О. Семенов та Й. В. Лоханський, які поділилися спогадами про ті страшні воєнні роки, згадали свій бойовий шлях. Вони вели мову про те, що 12 тис. жителів нашого району воювали на фронтах у діючій армії, вели самовіддану боротьбу із загарбниками у партизанських загонах і у підпіллі. Майже 6 тис. земляків не повернулися з війни. А ті, кому пощастило вижити у ті вогненні роки заліковували рани, піднімали з руїн рідну країну, ростили і виховували дітей. Всі вони достойні того, аби їх прізвища були вписані в книзі «Переможці».
Місцевий краєзнавець Й. В. Лоханський – автор книги «Патріоти», розповів 

                                    
про пошукову роботу, яку проводить уже стільки років, про ті багатющі матеріали, які зумів зібрати про минулу війну, історію нашого краю. Обоє наголошували, аби жодне прізвище колишніх фронтовиків, хоч це і надто складна і копітка робота, не залишилося не названим. Вони звернулися до молоді, щоб та знала свій родовід, пишалася дідами й прадідами, які відстоювали мир, свято берегла пам’ять про них.
Всіх, хто не повернувся додому з фронтових доріг, присутні вшанували хвилиною мовчання. Звук метронома, здавалося, наче підсилював удари сердець, в які стукала память…
А потім слово надали внукам і правнукам солдатів Перемоги. З любов’ю і хвилюванням розповідала про фронтовий шлях свого дідуся П. Я. Насєки його внучка Таня Насєка. Коля Лобода, правнук П.І. Красовського, повного кавалера орденів Слави, по-дитячому безпосередньо й емоційно прочитав вірш про тата, героя АТО,  Андрійко Пастух – правнук учасника бойових дій Ф. П. Пастуха, все намагався з допомогою бабусі знайти в книзі прізвище свого прадідуся. Аби вони берегли з дитинства  память про подвиг рідних людей, ветерани – М. О. Семенов та Й. В. Лоханський,  подарували кожному з них цю священну книгу.

                               

Згадував про фронтовий шлях свого батька, котрий служив у Польській армії ім. Т. Костюшка, і В. К. Бачинський.
Зі словами вдячності за збережену память про своїх героїв-земляків звернувся до всіх присутніх і голова райдержадміністрації О. М. Дудар. Він робив наголос на тому, що всі ми маємо знати свою історію, берегти мир, працювати краще, аби жити достойніше.
Колишній голова районної ради ветеранів Н. А. Горкун розповіла про те як група активістів, до якої входили представники ветеранської організації, працівники райдержадміністрації, відділу культури, районного будинку дитячої творчості……..у військкоматі, архівах, в родинах збирали матеріали до книги. Погоджувалася з тим, що трохи запізно взялися за цю справу – 44 роки  по війні пройшло. Тому й неточності трапляються, щось випущено. А взагалі – зробили добру справу. Молодому поколінню  потрібно її продовжувати.
В залі звучали пісні фронтової доби, учасники заходу обмінювалися думками з приводу виходу в світ шостого, доповненого тому книги «Переможці», а потім підходили до столу, де поруч з червоними маками лежали книги, в які вписані прізвища рідних людей, гортали їх, шукаючи дорогі серцю імена. Всіх тут об’єднувала пам’ять…

                       

Немає коментарів:

Дописати коментар